قصرشیرین

اسم قصر شيرين بيشتر از هرچيز عشق را در ذهن آدم زنده مي‌كند. عشقي به بلنداي عشق فرهاد. فكر مي‌كني صداي تيشه‌هاي فرهاد است كه در شهر مي‌پيچد و هنوز عشوه‌گري‌هاي شيرين. اگر از مردم در مورد دهة60 بپرسي، همه از عشق مي‌گويند. مي‌گويم عشق فرهاد؟ مي‌خندد.
اين است قصر شيرين: قبل از شروع رسمي جنگ و آن موقع كه عراق در فكر حمله كردن يا نكردن به ايران بود سر توپ‌هايشان را گرفتند سمت قصرشيرين و شروع كردند به كوبيدن شهر. يعني قصرشيرين از خردادماه كه مكاني براي آزمايش و طرح كاد ارتش عراق بود زير توپ و موشك قرار داشت. هر روز گلوله‌ها و توپ‌ها به سمت شهر شليك مي‌شد و قسمتي از شهر را تخريب مي‌كرد. تا اينكه آخر شهريورماه جنگ به صورت رسمي شروع شد. گرچه مقاومت مردم شهر و نيروهاي نظامي با عقب نشيني مقطعي آنان همراه بود ولي بعثي‌ها با حمله از محورهاي ديگر شهر را محاصره كردند. گروهي 5نفره به صورت چريكي در حال دفاع از شهر بودند كه پس از سقوط كامل شهر در چهارم مهرماه به سمت ارتفاعات بازي‌دراز رفته و حدود 100 زن و كودك را از جهنمي كه عراقي‌ها درست كرده بودند نجات دادند.
قصرشيرين 21ماه در تصرف كامل عراقي‌ها بود كه شكست‌هاي مكرر ارتش عراق در منطقه جنوبي، باعث عقب نشيني سراسري آنها شد. از آنجا كه هركسي دوست دارد در هر زمان و فرصتي ويژگي‌هاي برجسته‌اش را به رخ بكشد عراقي‌ها هم شرارت خود را در عقب نشيني به طور كامل نشان داده و تمام شهر به جز مسجد مهديه را تخريب كردند. بعد از امضاي قطعنامه و به منظور پشتيباني از عمليات منافقين، عراق يك بار ديگر قصرشيرين را تصرف كرد، ولي باز هم با شكست نيروهايش مجبور به عقب نشيني شد.

سامانه ثبت نام

اوقات شرعی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 7169
 بازدید امروز : 526
 کل بازدید : 2368589
 بازدیدکنندگان آنلاين : 4
 زمان بازدید : 0.1600

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت در اختیار مؤسسه فرهنگی هنری طلایه‌داران نور آفاق قرار دارد