حجت الاسلام و المسلمین سیدمحمد هاشمی در حضور رهبر معظم انقلاب حضرت امام خامنه ای (مدظله العالی)

0 دوشنبه ۰۳ آبان ۱۴۰۰

متن صحبت حجت الاسلام سید محمد هاشمی در حضور رهبر انقلاب حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای (حفظه الله)

سلام علیکم و رحمه الله

بسم الله الرحمن الرحیم

حوزه های علمیه جایگاه و نقش مهمی در تحقق انقلاب اسلامی ایران داشته و به درستی حوزه را مادر انقلاب نامیده اند. همانطوری که حوزه های علمیه عصر و منشاء آغاز پیدایش انقلاب اسلامی هستند، عامل مهمی در تداوم انقلاب و ارزش های متعالیِ آن محسوب می شوند. در تمامیِ برهه هایی که انقلاب با مخاطرات و تهدیدات مواجه شده، حوزه های علمیه، به ویژه طلاب و فضلای جوان و محاهد و انقلابی، به اشکال مختلف در دفاع از انقلاب، مقابل دشمن خارجی و عناصر فریب خورده ی داخلی، پا به میدان نهاده و از نظام اسلامی محافظت نموده اند.

دشمن با درک این اهمیت و جایگاه والای روحانیت تلاش می نماید تا برای پیشبرد اهداف شوم خود انقلاب اسلامی را از درون خوشکانده و همان عاملی که باعث پیروزی و تحقق انقلاب شده را به عامل زوال نظام و انقلاب تبدیل نماید. از پیشران های آن آنتی تز انقلاب اسلامی در حوزه های علمیه: خنثی سازی و تعطیل نمودن متعدد شاخص های انقلاب گری، تضعیف ظرفیت حرکت های انقلابی و جهادی پیش کسوتان جهاد و شهادت و خاموش نمودن شور و و حضور انقلابی و روحیه انقلابی و روحیه جهادی و فرهنگ و تفکر بسیجی به عنوان عامل اساسی ماندگاری انقلاب اسلامی می باشد.

آقای من امروز طلاب جوان و انقلابی و جهادی در میدان های تبلیغی رزمی جبهه مقاومت و دفاع از حرم، حدود مرزی شمال غرب و جنوب شرق، اردوهای راهیان نور و جهادی استان های محروم و حوادث و بلایای طبیعی و مقابله با بحران های فکری در حوزه های علمیه، به عنوان مهم ترین سرمایه بالفعل و بالقوه نظام اسلامی، نقش وبرجسته ای دارند و باید محور اداره حوزه علمیه باشند، بطوریکه جهت حرکت تحول علمی مدیریتی حوزه ها باید به سمتی باشد که نهاد که علمی مدیریتی حوزه ها باید به سمتی باشد که نهاد حوزه و روحانیت با الهام گیری از رشادت ها، شهادت ها و شهادت طلبی های دفاع مقدس، آمادگی همه جانبه را برای مجاهدت در راه انقلاب و دین، در طلاب جوان تر داشته باشند.

اردوهای حفظ انسجام و آمادگی های دفاعی و انتقال حماسه ها  و فرهنگ دفاع، جهاد و مقاومت و ایستادگی در مقابل دشمنان و اتخاذ برنامه های مصونیت بخش فکری و سیاسی با محوریت پیشکسوتان دوران دفاع مقدس برای طلاب جوانتر به منظور مقابله با بحران های فکری در حوزه های علمیه، مع الاسف جانمایی نشده و متولی قابلی ندارد. آنجا که اساس آتش به اختیار هم، اقدامات جهادی و انقلابی در موقعیت های خاصی در حوزه های علمیه طراحی و عملیاتی میشود گاهی به شکل بی رحمانه، این حرکت های انقلابی و شور و حضور جهادی، با فرهنگ افراطی گری مقایسه می شود.

ضمن ارج نهادن به دلسوزی های مراجع بزرگوار و تلاش های صورت گرفته توسط مدیران و اساتید محترم در حوزه به نظر می رسد:

یکم: ساختار مدیریت و نظام آموزشی حوزه، باید برنامه ای مشخص و عملیاتی برای حفظ، ارتقاء و توسعه شور و حضور انقلابی و روحیه مقاومت و ایستادگی همه جانبه و حساسیت در مقابل دشمنان طراحی نماید که لازمه این مهم، نگاه تحولی در ساختار و سازمان مدیریت آموزش و تربیتی حوزه های علمیه است.

دوم: لزوم ایجاد یک مرکز توانمند برای حفظ انسجام و مدیریت ظرفیت های جهادی و انقلابی و پیوند نسل اول و دوم انقلاب با نسل های بعدی و باز آرایش آن متناسب با رسالت انقلاب اسلامی و با نگاه به آینده از ضرورت های تحولی در حوزه های علمیه است.

سوم: تیم متولیان اداره دستگاه های حوزوی نیازمند به تجدید حیات با تزریق روحانیون و فضلای جوانتر، با شاخصه روحیه جهادی و انقلابی و توانمندی های علمی و معرفتی و بصیرتی است.

چهارم: تشکیل بدنه کارشناسی جوان از میان روحانیون و طلاب با شور انقلابی، جهت بازنویسی سیاست ها، برنامه ها، ماموریت ها و راهبری تصمیمات، با هدف تامین نیاز های گام دوم انقلاب و تدارک برنامه های برزمین مانده گام اول ضروری است.

پنجم: ترمیم ضرورت شکاف نسلی میان مسئولان و مدیران و متولیان تدوین برنامه ها، سیاست ها، ماموریت ها و میان طلاب و روحانیون جوان و انقلابی آگاه به زمان و حوادث، که از جرات، جسارت علمی و قدرت ایستادگی و مقاومت بیشتری برای مقابله با دشمن برخوردارند. این شکاف نسلی درصد زیادی از ظرفیت های مادی، معنوی و انسانی نهاد حوزه و روحانیت را نه تنها به هدر می دهد، بلکه موجب صف بندی دو طرز متفکر در عرصه های علمی، مدیریتی، آموزشی و تبلیغی و بصیرتی در درون حوزه های علمیه شده است.

ششم: ایجاد پل ارتباطی روانتر، مستمر و موثر تر بدنه جوان، انقلابی و جهادی حوزه علمیه، با حضور حضرتعالی جهت تحقق جهاد علمی و دفاعی در عرصه های مختلف.

آقا جان، در انتهای عرایضم حامل خواسته طلاب رزمنده و بسیجی و انقلابی و جهادی حوزه هستم که خواستار دیداری با شما عزیز جان می باشند و سالهاست منتظر یک دیدار از جنس فرمانده و سربازان استشهادی شما هستند.

عضویت در سروش

عضویت در ایتا

عضویت در بله

عضویت در اینستاگرام

 انتقادات و پیشنهادات : 09126540865

ارسال نظر

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر